Panafrican Festival of Cinema and Television of Ouagadougou 2013

The official list of films competing for the 23 th edition of FESPACO , was published on 21 January 2013. Of the 755 films submitted, 101 were selected for the competition 1 .

Category fiction Feature film

Feature Film Jury 2

Jury President 
Euzhan Palcy , Director, Martinique
Jury Members
Leila Kilani, Director and Producer, Morocco
Papa Wemba , Musician, Democratic Republic of Congo
Paul Djibila, Director of Photography, Burkina Faso
Cheik Doukouré , Director, Guinea Conakry
Caroline Kamya, Director , Uganda
Victor Okhaï, teacher critic, journalist, Nigeria

Movies selected

NOT Movie title Director (trice) Origin
1 Always Brando Ridha Behi Tunisia
2 Androma … of blood and coal Azlarabe Alaoui Lamharzi Morocco
3 Children’s Republic ( The Republic of children ) Flora Gomes Guinea-Bissau
4 El Taiib (The repentant) Merzak Allouache Algeria
5 How to steal 2 million Charlie Vundla South Africa
6 The Pirogue Moussa Toure Senegal
7 Makoko’s necklace Henri-Joseph Koumba Bididi Gabon
8 God’s horses Nabil Ayouch Morocco
9 The children of Troumaron Harrikrisna and Sharvan Anenden Mauritius
10 Love in the medina Abdelhai Laraki Morocco
11 Me Zaphira Apolline Traoré Burkina Faso
12 Nishan Shumete Yidnekacchew Ethiopia
13 O Great Kilapy Gamboa Zeze angola
14 One Man’s Show Aduaka Newton Ifeanyi Nigeria
15 Por aqui tudo bem (Here everything is fine) Pocas Pascoal angola
16 Tey (Today) Alain Gomis Senegal
17 Spider webs Ibrahima Toure Mali
18 Virgem Margarida (Virgin Margarida) Licinio Azevedo mozambique
19 Yema Djamila Sahraoui Algeria
20 Zabana! Said Ould-Khelifa Algeria

Category fiction Digital Video

Jury Fiction Digital Video and TV Series 2

President of the Jury
Jacky Motsepe, producer, South Africa
Members of the jury
Adjaratou Lompo, director, Burkina Faso
Serge Abessolo, actor, Gabon
Bohiri Michel, actor, Ivory Coast
Camille Mouyeké, director, Congo

Movies selected

NOT Movie title Director (trice) Origin
1 Beyond the Picket Line (Beyond the Enemy Lines) K. Lentsoe Serote South Africa
2 Marriage leave Boubakar Diallo Burkina Faso
3 And if god did not exist …!? Alain Guikou Ivory Coast
4 Heroes and Zeros Adeniji Akanni Nigeria
5 Inside Story Nikiwe Rolie South Africa
6 The silent crime Guillaume Komi Ozou Togo
7 The trap of passion Oumar Dagnon Burkina Faso
8 Volunteer widows Alphonse Beni Cameroon
9 Malagasy mankany (Legends of Madagascar) Haminiaina Ratovoarivony Madagascar
10 Grey matter Kivu Ruhorahosa Rwanda
11 My return to the country Moussa Hamadou Djingarey Niger
12 Ninah’s Dowry Victor Viyuoh Cameroon
13 Playing Warriors Rumbi Katedza Zimbabwe
14 Earth and son Fernand Lepoko Gabon
15 The Captain of Nakara (The captain of Nakara) Bob Nyanja Kenya
16 the Ugandan Patrick Sekyaya Uganda
17 Zamora Bhanji Shams Tanzania

Category television series

NOT Movie title Director (trice) Origin
1 Tampy Commission season 3 Missa Hebie Burkina Faso
2 Epp Iroko Lacine Toure Ivory Coast
3 The eye of the city Samantha Biffot Gabon
4 Concessions Ladji Diakite / Leopold Togo / AyitéIbrahima Toure / Abdoulaye Dao Mali , Togo
Burkina Faso
5 The Kings of Segou season 2 Boubacar Sidibé Mali
6 Ogya FM Sirotim-Misa Kwaku Ghana
7 the team Rumbi Katedza Zimbabwe
8 Waga love Guy Désiré Yaméogo Burkina Faso

Category fiction Short Film

Jury Fiction Short film and films from schools 2

Jury president
Wanjiru Kinyanjui, director, Kenya
Jury members
Fatou Coulibaly, director and actress, Mali
Christiane Chabi-Kao , director, Benin
Ahmed Atef, director, Egypt
Hassan Maïga, electro conductor, Burkina Faso

Movies selected

NOT Movie title Director (trice) Origin
1 86,400 Patrick Bandianjile Kuba Democratic Republic of Congo
2 Acknowledgment of receipt Djibril Saliou Ndiaye Senegal
3 Christian Alex Ogou Ivory Coast
4 Confess Jean-Baptiste Ouedraogo Burkina Faso
5 Dankumba Bakary Diallo Mali
6 Dialemi (she’s having fun) Nadine Otsobogo Gabon
7 And if we united? Cheick Abdoulaye Camara Guinea
8 The left hand (Al yado al yousra) Fadil Chouika Morocco
9 Photography David Randriamanana Madagascar
10 Laan Lula ali Ismail Djibouti
11 Feet on the ground Mohamed El Amine Hattou Algeria
12 The shoes of the Aid Anis Lasoued Tunisia
13 New chance Zulkifli Lawani Benign
14 When they sleep Maryam Touzani Morocco
15 On the road to an angel Thierry Roland Ntamack Cameroon
16 taharuki (Suspense) EkwaMsangi-Omari Kenya
17 Trapped Mansan Gomont Ivory Coast
18 Try Joel Haikali Namibia
19 A color of life Hurel Régis Beninga Central
20 Zamaana (It’s time) Zalissa Badaud / Zougrana Burkina Faso

Category films from African film schools

NOT Movie title Director (trice) School
1 In the name of love Boubacar Sangare Higher Institute of Image and Sound
(ISIS) Burkina Faso
2 Have a child Carine Marie Céline Yaméogo Higher Institute of Image and Sound
(ISIS) ( Burkina Faso )
3 Hawan-Idi (documentary) Amina Mamani-Abdoulaye Technical Training Institute
of Information and Communication (IFTIC) ( Niger )
4 Ibrahima Doumbouya Lassina Kone School of Visual Arts
(ESAV) ( Morocco )
5 Just a look Olivier Zinsou Higher Institute of Audiovisual Professions
(ISMA) ( Benin )
6 The host Féno Ramaholisson School of Visual Arts
(ESAV) ( Morocco )
7 Necklace Ludovic Randriamantsoa School of Visual Arts
(ESAV) ( Morocco )
8 The price to pay Maxime Kossivi Tchincoun Higher Institute of Audiovisual Professions
(ISMA) ( Benin )
9 wedding night Bossou Massino School of Visual Arts
(ESAV) ( Morocco )
10 Virtual meeting Ayéman Aymar Esse Higher Institute of Audiovisual Professions
(ISMA) ( Benin )
11 Sara Névamé Akpandza School of Cinema, Audiovisual Realization
and New Technologies (SCREEN) ( Togo )
12 Toungouma (documentary) Moumouni Bakabe Technical Training Institute
of Information and Communication (IFTIC) ( Niger )
13 Part of us Jean-Baptiste Ouedraogo Higher Institute of Image and Sound
(ISIS) ( Burkina Faso )

Category Documentary Films

Documentary Film Jury 2

President of the jury

  • Osvalde Lewat , director, Cameroon

Jury members

  • Marietou Mbaye Biléoma, writer, Senegal
  • Habiba Djahine, director of the documentary festival of Bejaai, Algeria
  • Alphonse Sanou, script and editor, Burkina Faso
  • Malam Saguirou, director, Niger

Movies selected

NOT Movie title Director (trice) Origin
1 Tips of life, pieces of dreams Hamid Benamra Algeria
2 Calypso Rose, the lioness of the jungle Pascale Obolo Cameroon
3 Hamou-Beya (Sand fishermen) Andrey Samonté Diarra Mali
4 They are crazy, we do not care Seydou Coulibaly Ivory Coast
5 The puerta de no retorno (The door of no return) Santiago Alphonse Zannou Benign
6 The wood of survival Abraham Fofana Guinea Conakry
7 The marshalate of the god-god Yveline Nathalie Pontalier Gabon
8 The price of the effort Hervé Adrien Madagascar
9 The spirits are also dying Bakary Sanon Burkina Faso
10 Not even hurt Nadia Elfani Tunisia
11 Black here, white there Claude Haffner Democratic Republic of Congo
12 Word of the couple Roger Some Burkina Faso
13 Prehistory of Tunisia Hamdi Ben Ahmed Tunisia
14 President Dia Ousmane William Mbaye Senegal
15 Robert Mugabe … What Appened? Simon Bright Zimbabwe
16 The cut Beryl Magoko Kenya
17 Yoole, the sacrifice Moussa Sene Absa Senegal

Category films of the Diaspora

Jury Films of the Diaspora 2

President of the Jury
Beti Ellerson, Film Director and Teacher, USA
Jury Members
Tania Valette, Director, Dominican Republic
Asha Lovelace, Director, Trinidad and Tobago
Arnold Antonin, Director, Haiti
Carlos Aguilar, Director, Panama

Movies selected

NOT Movie title Director (trice) Origin
1 Dangerous games Boseny Antoine Haiti
2 The Happiness of Elza Mariette Monpierre Guadeloupe
3 The chauffeur Jean-Claude Bourjolly Haiti
4 Marcel Manville from man to man Véronique Kanor Martinique
5 Raça Joel Zito Araujo and Megan Milan Brazil / United States
6 The Legend Christian Lara Guadeloupe

References

  1. ↑ selection official competition fespaco 2013  [ archive ] on FESPACO website  [ archive ]
  2. ↑ a , b , c , d and e jury and films competing  [ archive ] on black clap  [ archive ]

Leave a Comment